První počátky party, která tvoří jádro osady, se datují na podzim roku 1977. V té době k pionýrskému oddílu “Havíři” jako nový vedoucí nastupuje Jirka - Kvakin. S jeho příchodem se oddíl začal orientovat na turistiku, výlety do hor a trempování. Když Kvakin po půl roce odešel na vojnu, na jeho místo nastoupil Mestic, který s oddílem jezdil na vandry i na několikadenní výpravy. V průběhu těch dvou let Kvakinovy vojny, starší kluci ukončili “zedeešku” a nastoupili do učení a na střední školy. Mestic s části oddílu a dalšími kamarády založili při tehdejším SSM „Klub mladých“, kde pořádali různé akce pro sebe i další mládež.

        Po návratu Kvakina z vojny, na jaře roku 1980, se dál jezdilo na vandry a pořádaly se různé akce, například: „Slib malé Pavly“, Karneval “KKK”, „Zlatokopecký den“, „Velký vandr“, „Přeplavba kanálu“ a jiné. Ve Zborově nad Bystricí, v krásném prostředí Kysuckých Javorníků, jsme si koupili boudu, kterou jsme nazvali „Vosí hnízdo”. Nejen bouda, ale i hodně jiných společných zážitků nás spojovalo. A tak když jsme na jaře roku 1981 připravovali už 3. Ročník „Zlatokopeckého dne”, rozhodli jsme se týden před “zlatokopy”, 21. června téhož roku založit Trampskou osadu Sírius. Zakládajícími členy byli Kvakin, René - Kobzol, Láďa - Semiš, Renáta - Květinka a Galina - Štěně.

        Během let se členy osady dále stali Karel - Davy, Standa - Časťa, Láďa - Šnek, Šárka - Modřinka, Tom, Šárka - 10M, Petr, Radka, Vašek - Vašoun, Katka, Saša - Karel a Zdeněk - Tryskomyš. Tak jak v průběhu let noví členové přibývali, tak také odcházeli, v roce 1986 z osady vystoupila Štěně a později také Časťa se Šnekem. V červenci roku 1991 se po tragické autonehodě vydal na věčný vandr Kobzol a v roce 2020 se k němu přidal i Vašoun. V současné době má T. O. Sírius 12 členů.